Off Road Forum TR | OffRoadCuyuz.Com - vBulletin
Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni

Konu: Tırmanış Hakkında Teknik Detaylar...

 1. #1
  Low 3. Vites, OFF
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  683
  Gerçek İsim
  MURAT ÇELEBİ
  Araç Plakası
  34AY978
  Kullanılan Araç
  SUZUKI JIMNY
  Kan Grubum
  A Rh+

  Standart Tırmanış Hakkında Teknik Detaylar...

  İnternetten bulduğum kaynaklarda ki bilgileri burada paylaşmaya çalışacağım. Şimdilik kısa bir başlangıç yapayım, sonra detaylandıracağım...

  TIRMANIŞ ÇEŞİTLERİ
  1. Bouldering (Kısa Kaya): Emniyet gerektirmeyecek kadar yükseklikteki kaya bloklarında tırmanmak. (Yapay duvarlarda ki antreman amaçlı tırmanışlarda bu isimle adlandırılır, ancak başlıbaşına bir spordur.)
  2. Top-Rope (Üstten Emniyetli): Rotanın tepesine istasyon kurarak tırmanmak. Düşüş mesafesi 15-20cm kadardır. Genelde eğitim amaçlı ya da çok zor rotaları denemek amaçlı kullanılır.
  3. Spor Tırmanış: Daha önceden kaya üzerine yerleştirilmiş emniyet gereçlerinden (bold gibi) yükseldikçe emniyet alarak tırmanılır. (Boltlama konusunda detaylı yazı bulup açıklayacağım)
  4. Traditional (Geleneksel) : Tırmanıcı emniyet gereçlerini (tıkaç, takoz, yaylı takoz, tri-cam…) yükselirken kendi takarak çakar.
  5. Aid (Yardımlı) : Tırmanılamayacak kadar düz yüzeylere emniyet gereçleri yardımı ile tırmanmak. Bu tırmanış stilinde merdiven ya da diğer yükselme gereçleri emniyet gereçlerine tutturularak yükselinir.
  6. Solo: İlk beş tırmanışta bir emniyetçi ve bir tırmanıcı vardır. Fakat bu tırmanış stilinde tırmanıcı kendi emniyet gereçlerini kendi yerleştirirken kendi emniyetini de kendi almaktadır. Tırmanıcı yerleştirdiklerini toplamak için iple iniş yapıp yeniden yükselmek zorundadır. Yani bir rota iki kere çıkılmış olacaktır.
  7. Free Solo: Çok tehlikelidir. Emniyet gerektirecek kadar yüksek kaya bloklarına emniyetsiz tırmanmaktır. Genelde kaya tırmanışı ayakkabısı ve bir toz torbası olur. O kadar! (Genellikle bu tip tırmanışlarda kazalar ölümle sonuçlanır, saf adrenalin dolu ölümcül bir deneyimdir.)

  ZİRVE DAĞCILIK ve DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
  Adnan, GeZGiiN and selim sani like this.

 2. #2
  Administrators High 3. Vites, OFFROADC Adnan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2011
  Nereden
  Istanbul
  Mesajlar
  11.030
  Gerçek İsim
  Adnan Çetinel
  Kullanılan Araç
  Hilux
  Kan Grubum
  0 Rh-
  Blog Entries
  49

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  bilmediğim için soruyorum, dağcılık, yabni dağa yürüyerek tırmanma bunların dışında mı?
  sakın anneme nerede olduğumu söylemeyin.

  One Life Live It, Off Road

 3. #3
  Low 3. Vites, OFF GeZGiiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  747
  Gerçek İsim
  Hakan Özkaya
  Kan Grubum
  0 Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Alıntı Adnan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bilmediğim için soruyorum, dağcılık, yabni dağa yürüyerek tırmanma bunların dışında mı?
  1 Dağcılık Stilleri
  1.1 Alpin Stil
  1.2 Doğa Yürüyüşü (Hiking)
  1.3 Kamplı Etkinlik ( Trekking)
  1.4 Ekspedition
  1.5 Ferrata
  1.6 Sportif Tırmanış ( Sport Climbing)
  1.6.1 Bouldering
  1.6.2 Kaya Tırmanışı
  1.6.3 Uzun Duvar Tırmanışı
  1.6.4 Yapay Duvar Tırmanışı

  Dağcılık Stilleri
  Alpin Stil
  Dağcılar kayalar ve buzlar üzerinde.Hafifliğin ve hızın ön plana çıktığı ve aynı zamanda teknik tırmanış içeren dağcılık sporunun esas ruhunu temsil eden tırmanış sitilidir.'Temiz tırmanış' diye tabir edilen ve tırmanış sonrası rotayı değiştirmeyen 'doğal' yöntemler kullanılır.

  Yapay yöntemlerden tamamen uzak olan bu tırmanış stilinde tırmanıcılar bütün zorluklar ve risklerle kendi başlarına başa çıkarlar. Temelindeki bu yöntemlerden dolayı 'macera ruhu' ile beslenir.

  Doğa Yürüyüşü (Hiking)
  Sabah başlayıp akşam bitirilen günü birlik dağ yürüyüşüdür.

  Kamplı Etkinlik ( Trekking)
  Kamp kurularak yapılan dağ yürüyüşleridir.

  Ekspedition
  Uzun süreli ve çok amaçlı (zirve tırmanışları, araştırma gezileri ve tırmanışları gibi etkinlikleri kapsayan) etkinliklerdir.

  Ferrata
  Kayaya sabitlenmiş metal merdivenleri kullanarak tırmanma stilidir.

  Sportif Tırmanış ( Sport Climbing)
  Genellikle kaya üzerinde ya da yapay duvarlarda kullanılan tırmanma stilidir. Kendi içinde dört ana kısma ayrılır.

  Bouldering
  Yerden fazla yükselmeden, kaya tırmanma tekniklerini kullanarak yapılan antrenmandır.

  Kaya Tırmanışı
  Önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, uzun süredir rüştünü ispatlamış, bağımsız bir spor dalı. Bu spora, doğayla baş başa, fit ve sağlıklı kalmak, biraz da adrenalini damarlarında hissetmek için başlayanlar, tırmanmanın kısa süre sonra bir tutku halini aldığını söylüyor;

  Doğayla iç içe olmaktan, trekking gibi sporlardan hoşlanıyorsunuz. Kendinizi biraz zorlamaya ne dersiniz? Kaya tırmanışı, iyi bir seçenek olabilir. Her ne kadar ekstrem bir spor olarak kabul edilse de gözünüz korkmasın. Kaya tırmanışı, heyecan duygusunun veriyor, stratejik karar verme yeteneğinizi geliştiriyor. Denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getiren bu sporda doğaya rağmen değil, ona uyum sağlayarak ilerleniyor. Fiziksel güç ve zekayı aynı anda kullanmak gerekiyor. Bir nevi insan kendi kendine meydan okuyor! Kaya tırmanışında, kol ve bacak kasları başta olmak üzere, vücudun hemen hemen bütün kasları çalışıyor. Kayaya yaklaşılan pozisyonlar ise karın kaslarına fayda sağlıyor. Doğa ile iç içe olmak ve temiz hava, tabii ki beden ve ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Kaya tırmanışı, sportif tırmanış ve uzun duvar tırmanışı olarak ikiye ayrılıyor. Yeni başlayanlara sportif tırmanış tavsiye ediliyor. Yıllardır kaya tırmanışı yapan, Wolftrack Doğa Sporları Merkezi eğitmeni Reşat Nuri Ülger, bu sporun kişinin özgüvenini geliştirmede faydası olduğunu söylüyor. Bir başka kaya tırmanıcısı Tuğba Belkayalı ise, kendini daha özgür hissettiği ve stres attığı için bu sporu yaptığını anlatıyor. Belkayalı'ya göre içinde az da olsa tehlikeyi barındırması bu sporu onun için daha zevkli hale getiriyor.

  Kaç kategori var?
  Kaya tırmanışının bir çok çeşidi var. Wolftrack Doğa Sporları Merkezi'nden kaya tırmanışı eğitmeni Reşat Nuri Ülger, her bir tırmanışın kendine özgü tekniği ve zorluğu olduğunu belirtiyor. Bir çok şeyi aynı anda düşünmek zorundasınız. Denge, esneklik, güç, doğayla uyum, dikkat edileceklerin başında geliyor. Farklı kategorilerin içinden kişinin kendine uygun olanını seçmesi gerekiyor.

  Bouldering Özelikle kaya tırmanışına yeni başlayanlar için çok faydalı bir antrenman. Teknik, kuvvet ve dayanıklılık gibi becerilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Kaya tırmanışı ayakkabısı ve toz torbası kullanılıyor.Tecrübeli tırmanışçılar da uyguluyor.

  Top-rope Tırmanış ipi, rotanın tepesindeki istasyondan geçerek tırmanışçıya gidiyor. İpin diğer ucu da emniyet alan kişide bulunuyor.Tırmanışçı tırmandıkça, ipte oluşan boşluğu emniyetçi alıyor. İpli tırmanışlar içinde en güvenlisi Top-rope. Çünkü burada düşülen mesafe, ipin esnemesi dolayısıyla birkaç santimi geçmiyor.

  Serbest Stil En çok kullanılan tırmanış türü. Free climbing denilen bu tırmanışta, yükselmek için yapay tekniklere kesinlikle başvurulmuyor. İp ise tırmanan kişiyi, düşüş ihtimaline karşı, tehlikeden korumak için kullanılıyor.

  Free-solo Hiçbir emniyet aleti kullanılmadan, kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbasıyla yapılıyor. Free-solo fazlasıyla deneyim gerektiriyor. Zaten bu türde tırmanan sayısı oldukça az. Bu stilde tırmanmak için fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da hazır olmak gerekiyor. Çünkü, yapılan hata çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Çıplak ayakla da tırmananlar var.

  Yapay tırmanış Yükselmek için çeşitli aletlerden faydalanılarak yapılan tırmanış türü. Yapay tırmanışta, sikke, jumar, hook, ip, merdiven gibi aletler kullanılıyor. Çıkışta, lider tırmanıcının örneğin sikkeye (tutunmak için kayaya çakılan çivi) basması durumuna yapay çıkış adı veriliyor.

  Nasıl eğitim alınıyor?
  Kaya tırmanışı eğitimi veren bir çok doğa sporu merkezi var. Eğitimin ilk aşaması teorik dersler;Öncelikle, tırmanış teknikleri, stilleri, tırmanış ve iniş istasyonlarının kurulması, top- rope (tırmanış ipi) ve malzemeler hakkında ayrıntılı teorik eğitim alınıyor. Bir sonraki aşamada uygulamaya geçiliyor. Malzeme takıp çıkartmak, yerden birkaç metre yükselerek yapılan egzersizlerle ip inişi ve top rope tırmanış uygulaması yapılıyor. En son aşamada lider tırmanışın (eğitim alındıktan sonraki uzmanlaşılan tırmanış) temel bilgileri alınıyor ve tecrübeli bir kaya tırmanışçısıyla beraber uzun rotalarda tırmanışlara başlanıyor.

  Uzun Duvar Tırmanışı
  Kaya tırmanma tekniklerini ve emniyet malzemelerini kullanarak bir ip boyundan daha yüksek olan kaya üzerinde yapılan tırmanış şeklidir.

  Yapay Duvar Tırmanışı
  Genellikle kapalı alanlarda (bazen açık havada) kimyasal malzemeler kullanılarak yapılan sabit veya ayarlanabilen duvar sistemlerine (genellikle yarışmalara yönelik olarak yapılmış farklı boyutlarda duvarlara) tırmanma etkinliğidir. Yapay duvarlar, farklı biçimlerde ve aralıklarda basamak ve tutamakları içerir.

  Yapay duvar tırmanışlarında, duvara dagcılıkta kullanılan teknik malzemelerin yerleştirilmediği "top rope" (üstten emniyetli ip) tekniği de kullanılmaktadır.

 4. #4
  Low 3. Vites, OFF
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  683
  Gerçek İsim
  MURAT ÇELEBİ
  Araç Plakası
  34AY978
  Kullanılan Araç
  SUZUKI JIMNY
  Kan Grubum
  A Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Trekking nedense yanlış oturmuş kavramlardan biri ülkemizde, günlük yürüyüşlere nedense ısrarla trekking diyor bu işin ehilleri bile...

 5. #5
  Low 3. Vites, OFF GeZGiiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  747
  Gerçek İsim
  Hakan Özkaya
  Kan Grubum
  0 Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Herhalde Hiking yerine trekking kavramını daha çok yakıştırdıklarından olsa gerek Profosyoneli amatörü hep bu kavramı kullanıyor. Bende ısrarla Hiking yada trekking demek yerine Doğa yürüyüşü diyorum

 6. #6
  Low 3. Vites, OFF
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  683
  Gerçek İsim
  MURAT ÇELEBİ
  Araç Plakası
  34AY978
  Kullanılan Araç
  SUZUKI JIMNY
  Kan Grubum
  A Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Spor tırmanış rotaları:

  Daha önceden belirlenmiş rotalarda kayaya çakılmış olan emniyet malzemelerine (Bolt), express takarak yapılan tırmanış özetle.

  Bolt:  Boltlar kayaya çakılırlar, genelde matkapla delik açılır ve bolt vidalanır ve / veya kimyasallarla delik içine yapıştırılır.  ict3055 and GeZGiiN like this.

 7. #7
  Low 3. Vites, OFF
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  683
  Gerçek İsim
  MURAT ÇELEBİ
  Araç Plakası
  34AY978
  Kullanılan Araç
  SUZUKI JIMNY
  Kan Grubum
  A Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Bu boltlara express takarak emniyet alınarak yapılan tırmanışlara sportif tırmanış diyoruz. Genellikle çok güvenlidir, basit kurallara uyarsanız başınıza bir şey gelmez, ülkemizde sportif tırmanışta tek bir ölüm kayıtlara geçmiştir, bu da bir eğitim faaliyetinde emniyet kemerinin düzgün takılmaması sonucu olmuş bir kazadır.


  Express:

  ict3055 likes this.

 8. #8
  Low 3. Vites, OFF
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  683
  Gerçek İsim
  MURAT ÇELEBİ
  Araç Plakası
  34AY978
  Kullanılan Araç
  SUZUKI JIMNY
  Kan Grubum
  A Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Spor tırmanış rotaları genelde sağlam kayalar üzerine açılır, kaya analizlerinin yapıldığı bile görülmektedir, sık kullanıldığı için kaya düşmeleri pek görülmez, genelde temizlenmiştir.

  Geleneksel tırmanış ise, express takmak için emniyet malzemeleri takılarak ya da çakılarak yapılan tırmanıştır. Gerçek dağcılık budur, her hangi bir kayaya malzeme takarak tırmanılır. Risklidir ve çok ciddi kondisyon ister...

  Malzemelerden bazıları:

  Sikke (çakılarak kullanılır)  Takozlar (kaya çatlaklarına tutturulur)

  ict3055 and GeZGiiN like this.

 9. #9
  High 2. Vites, OFFROAD ict3055 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  Bolu
  Mesajlar
  9.641
  Gerçek İsim
  Çağrı Taşlı
  Araç Plakası
  14 FB 165
  Kullanılan Araç
  Land Rover - Discovery
  Kan Grubum
  B Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Murat abi;
  giderek merakımı arttırıyorsun bu konu

  Bilgiler için teşekkürler; dikkatlice okudum sanırım artık dediklerini daha iyi anlayacağım

 10. #10
  Low 3. Vites, OFF
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2011
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  683
  Gerçek İsim
  MURAT ÇELEBİ
  Araç Plakası
  34AY978
  Kullanılan Araç
  SUZUKI JIMNY
  Kan Grubum
  A Rh+

  Standart Cevap: Tırmanış hakkında teknik detaylar...

  Ben spor tımanış yaptım hep, dağcılıktan uzak durdum, ama sanırım ufak ufak geleneksel tırmanmaya başlayacağım, bir arkadaşım baya ısrarlı bana geleneksel eğitimi vermekte... Tabi üzerime bir kaya bloğunun yıkılmasını istemediğim için, öncelikle Ballıkayalar, Hacıllı gibi sportif tırmanış rotalarının olduğu yerlerde geleneksel tırmanmak niyetim
  ict3055 likes this.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kaya Tırmanış Etkinliklerimizden Fotoğraflar...
  Konu Sahibi Murat Çelebi Forum Dağcılık - Mountaineering
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2012, 11:23
 2. Tırmanış videoları...
  Konu Sahibi Murat Çelebi Forum Dağcılık - Mountaineering
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 29.Nisan.2012, 22:46
 3. Batı Türkiye Kaya Tırmanış Rehberi - Doğan Palut
  Konu Sahibi Murat Çelebi Forum Dağcılık - Mountaineering
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Mart.2012, 10:09
 4. Kaya tırmanış ayakkabıları...
  Konu Sahibi Murat Çelebi Forum Dağcılık - Mountaineering
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Ocak.2012, 09:26
 5. Dünyanın Çatısına Tırmanış
  Konu Sahibi Obelia Forum Dağcılık - Mountaineering
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 19.Aralık.2011, 22:49