Adanalı gözünü Londra'ya dikti
İşadamı Zafer Eleman,Türk mutfağının ve Adana’nın damak lezzetini İngilizlerle buluşturmak için kolları sıvadı.Türkiye’deki ünlü “Adanalı” restorantlar zincirinin sahibi işadamı Zafer Eleman,Türk mutfağının ve Adana’nın damak lezzetini İngilizlerle buluşturmak için kolları sıvadı.

Başkent Londra’da mekan arayışlarını sürdüren ünlü işadamı, “İngilizlere gerçek Adana Kebabı’nı biz tanıtacağız” dedi.
İstanbul’da bir tır dorsesinin içinde müşterilerine kebap servisi yaparak başlayan ve kısa sürede uluslararası hedeflere ulaşan Adanalı işadamı Zafer Eleman, başkent Londra’da yatırım yapmaya hazırlanıyor.

“GERÇEK ADANA KEBABI’NI LONDRA’YA GETİRECEĞİZ”

Yaklaşık bir haftadır Londra’da bulunan ünlü işadamı, DHA muhabirinin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’nin aile kebabcısı ‘Adanalı’ adıyla açılan işletmelerini dünyaya tanıtmak amacıyla ilk startı Avrupa’nın en önemli başkentlerinden Londra’da verdiğini söyleyen Zafer Eleman,şöyle konuştu:
“ Londra’da sürekli olarak fizibiliteler yaptım.Türk mutfaklarını inceledim. Bunun yanında İngiliz, Lübnan ve Malezya mutfaklarını da inceledim. Ancak gördüğüm kadarıyla orada çalışan insanlar, kendi ülkelerinde yaptıklarını burada İngiliz kültürüyle harmanlayarak sunmaya çalışmışlar. Biz burada bir tek şey yapmak istiyoruz. Yapmak istediğimiz şey Adana’daki ‘Adana Kebabı’nın sunumu nasıl yapılıyorsa birebir aynı şekilde Londra’da yapmayı planlıyoruz. Bunun için de yapacağımız mutfaktaki şefimizden salondaki garsonumuza kadar bütün personeli Adana’dan getirip, burada yeni bir kültür akımı, yeni bir lezzet akımı oluşturmayı kendimize hedefledik. Bunun içinde şu anda ki çalışmalarımız devam ediyor.”

“İNGİLİZLER MÜŞTERİLERİMİZ BURAYA GELMEMİZİ İSTİYOR”

Ünlü işadamı, neden Londra’yı tercih ettiğini şöyle ifade etti: “Bizim Türkiye’de bulunan işletmelerimizdeki yabancı misafirlerimiz oldukça fazla. Bize kebap yemeğe geldiklerinde “bu lezzeti neden Avrupa’ya taşımıyorsunuz” şeklinde soruyorlar. Bir Bizde bunun üzerine bir araştırma yapmak üzere Londra’ya geldik. Zaten daha önce de Londra bizim programımız da vardı. Ancak Türkiye’de işlerimizin yoğunluğu nedeniyle bunu biraz ilerleyen zamana yaymıştık. Londra’da bulunan dostlarımız ve İngiliz misafirlerimizin yoğun talepleri üzerine Londra’da bir an önce açmak üzere karar verdik. Bunun üzerine Londra’ya geldik.”

“LONDRA’DAKİ PASTADAN PAYIMIZI ALACAĞIZ”

Londra’da tahminlerinin çok üzerinde bir potansiyel olduğunu gözlemlediğini belirten Eleman, “Londra’da kesintisiz olarak insanlar saat 24:00’a kadar hatta 01:00’a kadar restorantların dolu ve sürekli yemekle meşgul olduklarını gördüm. Bu Pazar içerisinde bizde kendimize düşeni yapacağımıza ve arzu etmiş olduğumuz bir çizgiyi yakalayacağımıza inanıyorum.Bunun yanı sıra, Londra’da çok sayıda Türk vatandaşının yaşadığını...takdir edersiniz ki kebap bir şark kültürüdür. Burada Arap kökenli ya da örneğin Katar, Dubai gibi Doğu kökenli ülkelerden insanların çoğunlukta olduğunu gözlemledim. Bunlarda kebap kültürüne yabancı olan insanlar değil. Böyle bir Pazar içerisinde bizlerde ‘Adanalı’ olarak üzerimize düşeni yapıp, pastadan payımızı alacağımıza inanıyorum” diye ifade etti.

“ŞEF VE GARSONLAR ADANA’DAN GELECEK”

Yaratılış olarak, kişilik olarak zoru seven ve zoru başarmayı kendisine ilke edinmiş bir kişiliği olduğunu vurgulayan ünlü işadamı, “Bu zor piyasada kendimizi kabul ettirmek adına, piyasanın zorluğundan ziyade; kendi önümüze bakarak yapmak istediğimiz işi en güzel şekilde yapmayı kendimize hedeflersek, yapacağımız işi 10 numara yaparsak sanıyorum ki insanların beğenisine sunacağımız lezzetler, Adana’dan getireceğimiz ustalarımız, malzamalarimiz, orjinaline bağlı olarak yapacağımız kebabımız, bizim hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Ben şimdi piyasanın zorluğundan ziyade yapacağım işin güzelliğine bakıyorum. Benim iddialı oluşum bir tek nedeni var. O da yapacağımız işte asla taviz vermeden, en geüzel kaliteyi, en güzel şekilde nasıl sunarım onun planlamasını yapıyorum. Şartlar bu olunca başarının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum” dedi.

“ADANALI İNGİLİZLERİN AİLESİ OLACAK”

Kebabçılığı severek yaptığını ve işinden çok memnun olduğunu kaydeden Zafer Eleman, şöyle devam etti:
“Tabi işimizden son derece memnunuz. Neden memnunuz? Çünkü biz üzerimize düşen görevi yerine getirmye çalışıyoruz. Bunu da en güzel şekilde yapmaya çalışırken güzel, kaliteli bir lezzeti ekonomik anlamda en güzel şartlarda insanlara sunabilmek çok önemli. Biz ir kişiden kazanacağımız parayı 10 kişiden kazanacağımız parayı 10 kişiden kazanmayı kendimize hedeflemişiz. İnsanlar güzel ve kaliteli ürünleri en uygun fiyate yiyebilsinler düşüncesiyle...Çünkü bizim işletmecilik anlayışımızda müşteri –işletme ilişkisinden ziyade, bir evsahibi, misafiri ilişkisi vardır. Biz olaya bu açıdan bakarız. İşletmemize gelen her insan bizim ailemizden bir insandır. Çünkü o bir kez değil bin kez gelecektir. Kucağındaki çocuğunun bir gün büyüyeceğini ve arkadaşlarıyla birlikte geleceğini varsayarak hizmet sunmaya çalışırız. Şartlar bu olunca da ‘Adanalı’ onların en kısa zamanda ailesi olmuştur ve ilerleyen süre içerisinde Londra’da yaşayan insanların da ailesi olacaktır.”

Londra’ya yatırım yapmanın önemli olduğunun altını çizen Eleman, “Biz şimdi çok önemli bir görevi kendilerine ilke edindik. Öncelikle güneyin vazgeçilmez tadı olan dünyaca meşhur Adana Kebabı’nı orjinal haliyle İngilizlere, Londralılara, Londra’da yaşayan insanlara sunmayı kendimize görev edindik. Bunu da en güzel şekliyle yerine getireceğimize inanıyorum. Adana Ticaret Odası tarafından tescil edilmiş Adana Kebabı’nı Londra’da insanlara en güzel şekilde sunacağımıza inanıyorum” diye kaydetti.

Aynur Tattersall/ LONDRA DHA

http://www.dha.com.tr/adanali-restor...ri_287454.html