PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Hella Hikayesicokkeser
03.Mart.2012, 04:21
Arkadşlar Merhaba,

Uzun zamandır bu konnu başlığını açmayı düşünüyordum ama kızmet bu güneymiş.

Hepimiz arazide yada kampt ek aydınlatmaya ihtiyaç duyuyoruz ve genelde Hella tercih sebebimiz olmakta. Kalite ve kendini kanıtlamış olmasından dolayı.

Turkiyede ilk defa Rallye 4000 serisi olarak kullandığım Hella lambalardan cok memnundum ki yaptığım ufak bir kaza sonrası ön akseuarları yenilemek durumunda kaldım.

Rallye 4000 Turkiyede yok - olmamasının sebebi de Avrupa standartlarında Hell'nın 50 Watt ampuller ile gelmesi ve 50 Watt ampuller ile gelen metal kasalı olan Hellaların Luminator olarak gecmesi.

Ayrca yurtdışında Eurobeam ( yada Driving) / Pencil Beam ( delici ) / cornering ( tam yayıcı) özelliğiğe sahip 3 farklı modeli olmasına ragmen bizde sadece Luminator ve Luminator compact serisi olarak varolmakta Hella.

HElla nın kendi internetsitesine girdiğinizde ise Light distribution katalogunda gördüğünüz bir çok lamba Turkiyede farklı formatlarda satılmakta.

Etyopyalo Ceryancı ile yaklaşık 2 haftadır süren Hella savasımız bilgi zenginliği yüksek ışık gücü ama yine de %100 istediğimizin olamaması ile son buldu:)

Öğrendiklerimizi sizlerle de paylaşalım istedim.

Hella Rallye Luminator ve Hella Rallye 3003 aynı lambalar; tek farkları Luminator metal kasa 3003 plastik kasa.

Compact serilerin diğerlerinden tek farkı - boyut olarak 17cm olmaları - diğerleri 22 cm.

Ref: 17,5 veya Ref37,5 olarak kodları bulunmakta - Ref değeri menzil ile direk dogru orantılı. Ref 37,5 olanlar yaklasık 400mt menzile saihp olan lambalar.

Turkiyede delici olarak verilen lambalar düz camlı olanlar - cizgili yada desenli cam olanlar ise sürüş lambası olarak verilmekte ( YALAN YANLIŞ) her ikisi de sürüş lambası olarak kullanılan lambalar.

Asıl delici olanlar Pencil BEam olanlar - yalnız sanırım Pencil BEam EU standartları dışında olduğu için Hella tarafından sadece US tarafında satışa sunuluyor.

Özet olarak Hella kullnacaksanız uygun kombinasyon iki adet Eurobeam yada Driving lamp oalrak geçen sürüş lambaları - iki adet te Pencil beam olarak geçen delici lambalar kullanılması Luminator lara o kadar para vermek istemezsseniz de 3003 ler aynı ışık gücüne sahipler. Plastik kasa olarak kullanılabilirler.

Pencil Beam delici lambaları yurtdışından getirmeniz gerekmekte.

Hella standart ampulleri 55watt - 100 wattlık ampuller ile değişim yapmanızı öneririm ciddi fark yaratıyor.

Tabi bunları besleyecek guclu akü yada aküleriniz olmalı.

Daha fazla detaylı bilgi ihtiyacınız olur ise Etyopyalı Ceryancıdan yada benden alabilirsiniz - amerikayı kesfetmek istemiyorsanız tabiki;)

Zenon lambalar hakkında cok bilgim yok bastan soyliyeyim.

Bunların hicbirine kafa yormıyayim derseniz de önünüzde lambaları güçlü olan bir aracın arkasına takılın hem cebiniz hem kafanız rahat etsin;);)

warmaster
03.Mart.2012, 10:40
yazının amacını anlamadım Tunç ??? sıkıntılarını az çok biliyordum ama yazının anafikrini yada birkaç yorum çıkarttım ama hala sonuç kısmını dolduramadım kafamda sabah saati olmasa kafam yorgun diyeceğim.

irimi
03.Mart.2012, 10:54
Luminator alıp daha çok para vermenize gerek, Rallye 3003 ile Luminator aynı diyor. Kasaları farklı. Haa öte yandan Luminator kasasının metal oluşu için o para değer mi? Bence değer. Hem çok daha şık hem de daha sağlam ve kolay ayarlanıyor.

Ama yazının en önemli detayı şu: Türkiye'de en bilgili insanlar bile delici ve yayıcı diye sınıfla bahsediyorlar lambalardan. Halbuki delici olan lamba aslında bu ülkede yok. Bizim delici dediğimiz aslında sürüş lambası. Deli olan asıl lamba ise AMD pazarında var. Yani kelimenin doğrusunun sürüş lambası olması gerekiyor. Ama bir çoğumuz hepsine sis lambası diyip geçiyor ve gerçekte harici sis lambasının tam olarak nasıl olduğunu bilmiyoruz. Tunç arkadaşımız çok sık yapılan yanlışı düzeltmek istemiş. Kendi adıma ona teşekkür ederim. Alüminyum hafif alaşımlı jantlara çelik jant denmesi gibi bir hata bu.

irimi
03.Mart.2012, 11:06
Tunç'un bahsettiği referans değerleri ise şudur:
17,5 Ref: Kısa menzilli ama geniştir (sis lambası değildir)
37,5 Ref: Uzun menzilli ve daha dar açılı bir ışıktır.

Avrupada bir araba da toplam 75 değeri geçemez.
Yani iki tane 37,5 sürüş lambası veya 4 tane 17,5 sürüş lambası.

cokkeser
03.Mart.2012, 14:39
yazının amacını anlamadım Tunç ??? sıkıntılarını az çok biliyordum ama yazının anafikrini yada birkaç yorum çıkarttım ama hala sonuç kısmını dolduramadım kafamda sabah saati olmasa kafam yorgun diyeceğim.


Aslında Ahmet yukarıda özetlemiş amacı - amaç hem biraz bilgi vermek hem de biraz bzim ülkemizdeki bu Hella konusundaki bilgi eksikliğine serzeniş aslında . Satıcısı da alıcısı da aslında tam olarak ne olduğunu bilmiyor.

Ama deneme yanılma ile öğreniyoruz.

Bizde tecrübe ettik - ihtiyacı olan arkadaşlara hem bir ön bilgi verelim hemde ihtiyaçları olur ise yardımcı olalım istedim.

Amaç da niyet de iyi yani;)

whiteagle
03.Mart.2012, 15:50
Araştırıp bilgi sabihi olmuş, bilgi ve tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.

Bildiğim kadarı ile yanılıyor da olabilirim. Sislambaları sarı renkli ve geniş açılı oluyor. Kullanılacak ülkenin trafik akışına göre (sağdan yada soldan sürüş) aracın soluna yada sağına takılacaklar farklılık gösteriyor. Nedeni karşıdan gelen sürücünün gözünü almaması üzerindeki desenlerin farklılığı.

ict3055
03.Mart.2012, 16:12
Tunç artık sen bir avatar fotosu koy yahu... :)
Böyle profilleriniz çok çirkin görünüyor :)

ict3055
03.Mart.2012, 16:13
Bu arada faydalı bir yazı yazmışsın oturup, teşekkür ederiz hakkında az bilinen bir konuydu iyi oldu.

irimi
03.Mart.2012, 17:18
...Sis lambaları sarı renkli ve geniş açılı oluyor. Kullanılacak ülkenin trafik akışına göre (sağdan yada soldan sürüş) aracın soluna yada sağına takılacaklar farklılık gösteriyor. Nedeni karşıdan gelen sürücünün gözünü almaması üzerindeki desenlerin farklılığı.


Açıklayayım:
Sis lambaları iki tiptir:
otomobillerde bulunan standart sis lambaları (reflektör veya mercekli) ışığın üst kesiti yola paralel gitmeli alt tarafı ise yaklaşık 45 derecelik bir açıyla yola vurur. Böylece yukarısı yola paralel giden ışık hüzmesi yukarıya sızmadığı için havadaki parçacıklar, nem, yağmur damlası veya kar tanesine çarpıp sürücünün gözüne yansımaz. O sebeple ortamı olduğunda (kar yağışı veya sis) sis lambaları farları söndürerek kullanılmalıdır. İkinci tip ise harici aydınlatma şirketleri (Hella gibi) ince kesitli büyük reflektörlü aydınlatmalar üretir. Bunlar 10 metre gibi bir mesafede 1 metrelik bir yükseklikte kesit aydınlatır. Standart sis lambalarına göre avantajı aydınlatma menzili daha fazla ve geniştir. Yapılan hata ise onları yola yakın değil tepeye takılmasıdır. Onların mümkün olduğunca yere yakın olması gerekiyor. Ve bu farlarda Free Form (FF) olmadıkça camın üzeri çok ince kesitlidir ve içerisi gözükmez.

Sarı renk dumanın ve görüşün az olduğu ortamlarda net görmeye yardımcı olur. O nedenle silah kullanılırken de sarı renkli gözlükler takılır. Sarı renkli sis lambaları veya farlar Fransa'da kullanılıyordu ama bildiğim kadarıyla artık onlarda da kullanan az.

Trafiğin yönüne göre farklılık gösteren sis lambaları değil farlardaki yükselen kesittir. Sis lambaları düz kesitli olduğu için bir yön söz konusu değildir.

impress
03.Mart.2012, 18:20
Tunç Abi hava filtreleri kaç tiptir ? :rofl:

warmaster
03.Mart.2012, 18:33
Şimdiiiii konuya nasıl yaklaşayım?


1) Tunç ben sana zamanında söylemiştim gösterdimde diye mi?
2) Ben bu konuda yazmam gereken makaleyi gezenbilir zamanından beri geciktiriyorum diye mi?
3) zamanında bu yazılanları ceryancı Yusuf um güzel kardeşimle paylaştık o anladı hatta zamanında Kürşad ın (TEMPUS) sayesinde haberdar olup kendilerinden uzuuuuun uzuuun bilgi alıp aracıma korna dahil olmak üzere bütün Hella marka olan herşeyi onlardan alıyorum. Bilgi broşür dahil bayağı bir edinimim oldu. Fakat bu dönemde vakit sıkıntısı sağlık sorunları ardından kızımın doğumu umarım özrümü kabul edersiniz. :D Ama Tunç un affı yok çünkü söyledim gösterdim üzerine konuştuk o hala bana başka şeylerden bahsetti. Yurtdışı alışveriş daha cazip geliyor ona çok para vermek iyi ürüne sahip olma yolu değil.

warmaster
03.Mart.2012, 18:35
Bu konunun son noktası :D videosunu izleyin :D

warmaster
03.Mart.2012, 18:39
pardon video değişmiş sanırım önceki video ya yakın bir video linkte ;


100W HID The brightest road registered car in the world 82,000 Lumens - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=jPKy1KAz8OM)

hella rallye 4000 test 1 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=PzpQ93sUcII)

warmaster
03.Mart.2012, 18:49
Asıl İzoff ta Süleyman arkadaşımızın açtığı yeni bir ufuk varki gelenekçilere ters gelebilir ama yenilikçilere ve aerodinamik, yakıt tasarrufu, az kullanmak açısından kaldı ki daha kaliteli bir aydınlatma daha uzun ömürlü bir izleyin bakalım;

LED Light Bar from HALO Light Bars - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZDKtoG06lWc)


http://www.youtube.com/watch?v=iU9F9HG3TwM&feature=related

warmaster
03.Mart.2012, 18:52
Gelenekçi arakadaşlarım eminim diyecekki yok kardeşim spot tarzı gözteriş olmadan offroad aracı ters :D

whiteagle
03.Mart.2012, 22:23
Açıklayayım:
Sis lambaları iki tiptir:
otomobillerde bulunan standart sis lambaları (reflektör veya mercekli) ışığın üst kesiti yola paralel gitmeli alt tarafı ise yaklaşık 45 derecelik bir açıyla yola vurur. Böylece yukarısı yola paralel giden ışık hüzmesi yukarıya sızmadığı için havadaki parçacıklar, nem, yağmur damlası veya kar tanesine çarpıp sürücünün gözüne yansımaz. O sebeple ortamı olduğunda (kar yağışı veya sis) sis lambaları farları söndürerek kullanılmalıdır. İkinci tip ise harici aydınlatma şirketleri (Hella gibi) ince kesitli büyük reflektörlü aydınlatmalar üretir. Bunlar 10 metre gibi bir mesafede 1 metrelik bir yükseklikte kesit aydınlatır. Standart sis lambalarına göre avantajı aydınlatma menzili daha fazla ve geniştir. Yapılan hata ise onları yola yakın değil tepeye takılmasıdır. Onların mümkün olduğunca yere yakın olması gerekiyor. Ve bu farlarda Free Form (FF) olmadıkça camın üzeri çok ince kesitlidir ve içerisi gözükmez.

Sarı renk dumanın ve görüşün az olduğu ortamlarda net görmeye yardımcı olur. O nedenle silah kullanılırken de sarı renkli gözlükler takılır. Sarı renkli sis lambaları veya farlar Fransa'da kullanılıyordu ama bildiğim kadarıyla artık onlarda da kullanan az.

Trafiğin yönüne göre farklılık gösteren sis lambaları değil farlardaki yükselen kesittir. Sis lambaları düz kesitli olduğu için bir yön söz konusu değildir.

Bilgi için teşekkürler
Bendeki orjinal sisler (ralliart ve mitsubishi delicanın) Montaj ayaklarının birebir aynı olmasına rağmen far çerçevesinin üzerinde sağ ve sol olarak belirtmişler aynı zamanda kesitler de farklılık gösteriyor Aracın üzerinde fabrika çıkışı olduğundan olabilir.

irimi
03.Mart.2012, 23:17
Bilgi için teşekkürler
far çerçevesinin üzerinde sağ ve sol olarak belirtmişler aynı zamanda kesitler de farklılık gösteriyor.

Sadece sis lambaları yanarken duvara 4 metre mesafeden fotoğraf çekermisiniz? Duvardaki iz bunu açıklar belki.

cokkeser
03.Mart.2012, 23:53
Tunç Abi hava filtreleri kaç tiptir ? :rofl:

Bir - yaglanıp hava geçirmeyen arabayı çalıştırmadığın

Iki - WD 40 ve Benzin ile ykınaıp ugrastırıp rabayı çalıştıran tip

Uç - sakallıyı dinlemeyip yağ sürülen ve sorun çıkaran tipler.

Bir de son olarak seni bir döverim tipi var:)

ahmet ergun
03.Mart.2012, 23:58
yağı bol buldu nereye süreceğini şaşırdı diyorlar:lol::lol::lol:

cokkeser
04.Mart.2012, 00:08
Şimdiiiii konuya nasıl yaklaşayım?


1) Tunç ben sana zamanında söylemiştim gösterdimde diye mi?
2) Ben bu konuda yazmam gereken makaleyi gezenbilir zamanından beri geciktiriyorum diye mi?
3) zamanında bu yazılanları ceryancı Yusuf um güzel kardeşimle paylaştık o anladı hatta zamanında Kürşad ın (TEMPUS) sayesinde haberdar olup kendilerinden uzuuuuun uzuuun bilgi alıp aracıma korna dahil olmak üzere bütün Hella marka olan herşeyi onlardan alıyorum. Bilgi broşür dahil bayağı bir edinimim oldu. Fakat bu dönemde vakit sıkıntısı sağlık sorunları ardından kızımın doğumu umarım özrümü kabul edersiniz. :D Ama Tunç un affı yok çünkü söyledim gösterdim üzerine konuştuk o hala bana başka şeylerden bahsetti. Yurtdışı alışveriş daha cazip geliyor ona çok para vermek iyi ürüne sahip olma yolu değil.


erkut abi -yanlış anlaşılmasını istemem o yüzden kimeyi kötğlemek değil amacım ama maalesef ki ülkemizde bir çok markanın distribütörü olan firmalar ürünlerini bilmiyorlar.

Turan Zaim hakkında takdir ettiğim bir tek şey oldu o da onalra direk gidip mal almak istediğimde bayilerini ezemiyeceklerini o yzden liste fiyatı üzerinden mal satabileceklerini söylediler ve takdir ettim hatta teşekkür ettim bayileri adına.

Ama iş teknik bilgiye gelince maalesef TJM ekipmanlarında yaşadığımı orda da yaşadım ben onlardan fala bilgili çıktım.

Gönül ister ki bazı markaların distribütörü olanlar ( burda Adnan abiyi tenzi ediyorum herkes keşke onun gibi olsa...) yurtdışına üreticilerin seminerlerine eğitimlerine gtseler, yurtdışındaki uygulamaları görseler, dünya standartları nedir dünyada hangi mallar hangi bölgede hangi standartlarda kullanılıyor bilseler bizler için daha verimli olur.

Göndermiş olduğun yeni nesil olan aydınlatma ürünleri benim de çok hoşuma gidiyor - hatta ilerde denemeyi düünüyorum;)

Yurtdışı alışverişi kısmına gelecek olursak da imkan var ise evet çok daha faydalı ve ucuz oluyor ama maalesef son gümrük mevzuatından sonra o da artık eskisi gibi olmamaya başladı.

Bir de tabi şöyle bir durum var - hep aklıma takılır, ben bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorum. biz belirli dönemlerde ürünlerimiz ile ilgili seminerler eğitimler roadshowlar yaparız.

Neden offroad yada otomobil ekipmanı satanlar yılda sadece Autoshowda güzel kızlı standtların ötesine geçemezler? Düşünsenize mesela Hella bir pazar günü yada gecesi ( aydınlatma agırlıklı olacağı için gece olması daha mantıklı) aktivitesi yapsa; mangallar yansa - ışık showları yapılsa, ürün eğtimleri ve deneyimleri yaşansa???

Ama ne gerek var nasıl olsa satılıyor mal.

Bu konuda Huma Otoyu hep takdir ettim.

En sonunda benm VX100 u IRONMAN demo aracı yapacam Ironman urunleri kullanmak isteyen herkese de kullandıırp göstereceö

Paylaşım bilgi ve tecrübe hepimizin ihtiyacı olan şeyler. Bizler de otomobil sporları ile ugraşan insanlar olarak bu sektörde bu konulara önderlik edersek gelecekte işler daha kolay olur.

ÖZET: Hella iyi bir marka - Zaimoglu basarılı ve iyi insanalrın oldugu bir firma - ancak hem bayilerini hem de kullanıcılarını bilgilendirme için daha fazla aktivite ve dokuman olusturmalarını tavsiye ederim.

Aracımın son halini sizlerle paylasacam - bence cok şık ve güzel oldu bu arada;)

cokkeser
04.Mart.2012, 00:12
Asıl İzoff ta Süleyman arkadaşımızın açtığı yeni bir ufuk varki gelenekçilere ters gelebilir ama yenilikçilere ve aerodinamik, yakıt tasarrufu, az kullanmak açısından kaldı ki daha kaliteli bir aydınlatma daha uzun ömürlü bir izleyin bakalım;

LED Light Bar from HALO Light Bars - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZDKtoG06lWc)


Baja Designs Stealth LED lightbar! SuperBright! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=iU9F9HG3TwM&feature=related)

Ceryancı - bu led barı benim arabada takacak yer düşün kafanda:) haftaya takalım bunu... ;)

cokkeser
04.Mart.2012, 00:12
yağı bol buldu nereye süreceğini şaşırdı diyorlar:lol::lol::lol:

Öyle... Ben elimi korkak alıştırmam.. ;)

warmaster
04.Mart.2012, 02:43
Tunç cuğum burda belirt istersen Turan Zaim Distribütör firma sahibi vakti oldukça gayet bilgi donanım paylaşan ilgili bir firma sahibi beni yukarıda anlatmak istediğim bilgi ve donanım aktarımını ben aldım vakti vardı vaktim vardı. Bu biraz şans meselesi o kadar yoğun işinin arasında fırsat bulabilirse paylaşan bir insan Ben sana anlattım yönlendirdim ama kazaya kadar sen farlarını zaten almıştın. Birde Amerikayı keşif hadisesi var olayın içinde :D

cokkeser
04.Mart.2012, 13:58
Abi yanlış anlaşılsın istemem - ben Turan Zaim'i yada firmasını kötülemiyorum - sadece şunlar olsa bunlar olsa daha iyi olur diyorum.

Senin arkadaşın biliyorum - istersen bu siteye davet et, vakti oldukça bizlerle paylaşsın, önemli bir konu hepimiz bilgi sahibi olalım - öğrenelim...

Bu da bir satış şeklidir - hem kendi satışları artar hem bizler bilgileniriz hem de sormak istediğimiz zaman bir kaynak oluşur...

Tempus
04.Mart.2012, 14:14
Bu Led barlardan nerden bulabiliriz? fiyatı nedir? su yalıtımı varmı ? 24v çalışırmı ?

warmaster
04.Mart.2012, 14:35
çok pahalı yurt dışına gidenler kendi getiriyor yalıtım var hemde hafif bir yük.

warmaster
04.Mart.2012, 14:41
1pcs 240W 42“ Auto LED Work Light Bar OffRoad 10V-30V Car spot/Flood | eBay (http://www.ebay.com/itm/1pcs-240W-42-Auto-LED-Work-Light-Bar-OffRoad-10V-30V-Car-spot-Flood-/270827201770?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f0e8f24ea&vxp=mtr)

Tempus
04.Mart.2012, 14:53
teşekkürler Erkut

warmaster
04.Mart.2012, 15:17
daha küçük olanlardan 2 tane getirtebilinir. Başarısı süper diye duydum. gündüz gibi yapıyormuş özellikle ormanda denildi.

Tempus
04.Mart.2012, 15:26
yılda kaç kere gece ormana gidip ihtiyaç duyduğunla alkalı böyle yatırımlar, şu an ayna maruti ve difransiyel kilitleri daha öncelikli bana

warmaster
04.Mart.2012, 16:00
anlıyorum biz hep ormandayız bu sabah deli tipi vardı bir organizasyon yapmadık.bu sene 4. defa kar yağıyor.

bacarmobil
05.Mart.2012, 16:14
daha küçük olanlardan 2 tane getirtebilinir. Başarısı süper diye duydum. gündüz gibi yapıyormuş özellikle ormanda denildi.

Erkut iki tane bana ısmarlar mısın? :D:D

warmaster
05.Mart.2012, 17:25
Ne dimek torpaaamm :D hasret kaldık sana nerelerdesin sen ???

bacarmobil
05.Mart.2012, 17:34
kıyıdan kıyıdan araca alışıyorum:D bu sene gelicem yanına beraber disco yaparız:D

Anarchist
05.Mart.2012, 17:49
Bir kasada 3 farklı led yada ampulle hepsi birden sağlanabilir mi acaba.
Böyle bir model var mı bilmiyorum ama ampuller(ledler) açılı yerleştirilir.tabi her ampulun watt değeri farklı olacak.
yan tarafı aydınlatan yolu aydınlatan ve delici olarak 3 grup ampülü bir kasada olan sis farları var mı acaba?
Yer sıkıntısı olanlar için.Hem belki toplam maliyeti daha düşük olur?